Dvořákovi z Pístiny

Původ Dvořákových

Když projdeme kolem „Deseti chalup“ podél stoupajících čísel popisných, silnice se stočí doleva a zde asi 120 metrů za zatáčkou začínají „Dolejší chalupy“. První dvě stavení osadili bratři, kteří přišli z Pístiny, farnost Stráž nad Nežárkou – dnes patří tato obec do okresu Jindřichův Hradec. Z této farnosti na Hranice přišli i Václav Hroděj, Tomáš Pivec a Bartoš Kocara.

V roce 1735 se v Pístině narodil Šimon Dvořák, který si v sousedním Mníšku našel stejně starou nevěstu Marii Annu Josefovou. Spolu se dočkali devíti dětí. I přes vysokou kojeneckou úmrtnost, která byla v tehdejších dobách naprosto běžná, se dožilo dospělosti šest dětí Dvořákových. Bylo jich doma víc než dost. Zřejmě i to byl důvod, proč využili dva jejich synové Jakub a Martin pobídku osídlit půdu na Hranicích a odejít z rodného domu, kde by neměli, jak se uživit.

Jakub a Martin

Bratři Jakub a Martin Dvořákovi přišli na svět v době probíhajícího hladomoru v českých zemích. Jakub se narodil jako páté dítě z devíti, 10. července 1770 v Pístině č. p. 16, a hned po něm se narodil Martin, v listopadu 1772. Jak se povedlo rodině Dvořákových přestát hladomor a nepřijít v té době o žádné dítě – to je otázka, na kterou se nedá spolehlivě odpovědět. Pístina se nachází v Rožmberské rybniční soustavě – je dost možné, že rodina měla k obživě nachytané ryby – které není třeba krmit obilím, které během hladových let vzalo za své vlivem výjimečně špatného vlhkého počasí.

Příchod Dvořákových na Hranice

Jakub a Martin se objevují v matrikách na Hranicích v roce 1793. V ten rok mají oba svatbu ve Dvorech nad Lužnicí ve stejný den, a to 14. května. Starší z bratrů Jakub si vzal sedmnáctiletou Marii Annu Kamišovou (1776-1838) z Trpnouze. Mladšího Martina si za manžela vybrala 18letá Veronika Bažilová (1775-1828), příchozí z Novosedel nad Nežárkou. Pístina a Novosedly byly ve stejné farnosti, Veronika tak přišla osidlovat Hranice stejně jako bratři Dvořákovi.

Jakub si postavil chalupu číslo 13 hned za zatáčkou od Deseti chalup a vedle něj si ji postavil Martin (číslo 14). Do obou chalup se v první generaci narodilo celkem 23 dětí – dvanáct od Jakuba a jedenáct od Martina.

Chalupa č. 13

Jakubovi a Marii Anně se v chalupě narodilo sedm chlapců a pět děvčat. Marie Anna měla první dítě v 18 a poslední v 43 letech. Ze všech chlapců jim však zbyl jen jediný – syn Matěj (1802-1857), který po svatbě s Marianou Fialovou odešel k ní do chalupy č. 28. Ostatní jeho bratři zemřeli na záškrt, spalničky, psotník, vysílení, neštovice a jeden se ve čtyřech letech utopil. Z pěti sester se svatby v Hranicích dočkaly dvě – Alžběta (*1807) a Josefa (*1819).

Josefa byla nejmladší dítě Jakuba a Marie Anny a vzala si hranického Vojtěcha Homolku z „trojky“. Děti spolu neměli.

Alžběta byla sedmé dítě, v roce 1832 se provdala za Vavřince Kaláta (1803-1877) ze Suchdola. Vavřinec s Alžbětou převzali chalupu po Dvořákových.

Vnuk Vavřince a Alžběty Kalátových – Jan Kalát (1875-1938), který byl v chalupě sečten v roce 1921 se svou rodinou, byl také účastníkem první světové války. Jan byl třetí generací narozenou od založení Hranic.

V roce 2025 byla chalupa podle katastru nemovitostí ve vlastnictví Marie Bednářové.

Hranice č. p. 13, snímek z roku 2021

Chalupa č. 14

Martin a Veronika měli spolu jedenáct dětí – šest chlapců a pět děvčat. V počtu přeživších dětí měli větší štěstí, než Jakub s Marií Annou. Pouze čtyři děti jim zemřeli do jednoho roku věku s jednou výjimkou, a to byla druhorozená Marie Anna, která zemřela v 3,5 letech na záškrt.

Nejstarší přeživší syn Vojtěch se oženil s místní Růženou Vochoskovou a společně odešli do Nové Vsi u Klikova, německy Kösslersdorf, dnes již neexistující vesničky.

Syn František i Jan si našli nevěsty v Suchdole nad Lužnicí. František si vzal Kateřinu Chvátalovou a Jan Annu Hamerníkovou. Obě taktéž početné rodiny žili pospolu v chalupě číslo 14.

Rodiče Martin a Veronika avšak také měli tu povinnost provdat a uspořádat veselku dvěma jejich dcerám. A tady to začíná být konečně zajímavé, protože jedna z nich byla mého manžela prapraprababička!

Marii Annu provdali za Vavřince Roděje, ale ta pár měsíců po svatbě podlehla „scharlach fieber”- spále. Bylo jí 29 let.

Pro nás nejdůležitějším potomkem je desáté dítě, dcera Anna. Narodila se 26. května 1816. Když jí bylo téměř sedmnáct let, provdali ji za místního rodáka, který byl tak jako Anna první generací narozenou na Hranicích. Jejím manželem se 7. května 1833 stal 20letý František Tampier z chalupy č. 21. Anna se přestěhovala k němu do čísla 21, kde je jim v roce 1856 narodil syn František a jemu v roce 1885 dcera Marie – prababička mého manžela.

Co se týče generačního předání chalupy č. 14, tak vše nasvědčuje tomu, že se někteří potomci Jana a Františka Dvořákových odebrali emigrovat do USA a jiní se z ní odstěhovali do okolí. Tím se chalupa uvolnila.

Do chalupy se nastěhovala rodina Františka Korbela z Hrdlořez a Alžběty Jandové z Halámek. Jejich syn Jakub vlastnil chalupu č. 14 a narodily se mu zde a jeho ženě Růženě Zárubové (z Hranic) děti.

V roce 1921 zde bydlela rodina Korbelových. Hlava rodina – Jan Korbel byl potomkem Jakuba Korbela a Růženy Zárubové.

V roce 2025 patří Hranice č. 14 rodinám Korbelovým a Kolářovým.

Hranice č. p. 14, snímek z roku 2021

Konec Martina a Jakuba

Bratři Martin a Jakub Dvořákovi zemřeli ve stejný rok. V roce 1837, sedmého března, zemřel starší Jakub a v 16. září odešel Martin. Oba dva bratři zemřeli na plicní onemocnění. Martin už byl vdovec – jeho žena Veronika zemřela v roce 1828 na úplavici. Marie Anna přežila svého Jakuba o necelý rok a zemřela na zápal plic.

Rodokmen Martina Dvořáka

Rodokmen Jakuba Dvořáka