Dva roky Tomáše Pivce na Hranicích

Jak jsem už psala v předchozích článcích o prvních osadnících na Hranicích, Hranice přišlo založit pár sousedů z farnosti Stráž nad Nežárkou. Byli to bratři Dvořákovi, Václav Roděj, Tomáš Pivec a Bartoš Kocar. Tomáš Pivec z nich byl nejstarší.

Nemůžu říct, že byl Pivec úspěšný v tom smyslu, že by se mu podařilo založit na Hranicích svůj rod. Najít Tomáše Pivce jako prvního zakladatele chalupy č. 16 bylo to, co mám na čtení v matrikách tolik ráda. Jeho příběh už dnes nemůže nikdo znát a gramotná vrchnost mi pro jeho sestavení zanechala jen pár zápisů. Našla jsem ho v pozemkové knize a (bohužel) na první straně hranické knihy zemřelých. Jak vypadal Tomáš Pivec, jakým byl člověkem, to už dnes nezjistím, ale z dostupných zdrojů usuzuji, že na rozdíl od svých sousedů byl smolař.

Původ a první svatba Tomáše Pivce

Tomáš Pivec se narodil Petrovi a Marianě Pivcovým v Libořezích v úterý 8. října 1748. V mládí byl pravděpodobně na vojně, protože poprvé se žení až v 35 letech jako sirotek po otci podruhovi z Mníšku. Tomáš pojal za ženu Kateřinu, dceru libořezského chalupníka Blažeje Šindeláře. Nevěstě bylo 27 let a Tomáš s ní začal žít v Libořezích, kde se jim narodili dva chlapci, oba křtění jménem František. První zemřel ve třech měsících a druhý v roce a půl. Devět dní po narození druhého Františka jeho matka Kateřina zemřela na „přirozenou nemoc“ – mohla to být „přirozená“ horečka omladic? Vdovec Tomáš se ocitl bez manželky a s novorozencem. Tohoto polosirotka musela kojit jiná žena, protože František první rok svého života přežil.

Druhá svatba a příchod na Hranice

Tři měsíce po úmrtí Kateřiny se Tomáš Pivec oženil znovu. Bylo mu čtyřicet let, když si vzal 17. února 1789 čtyřiadvacetiletou Voršilu, dceru libořezského kováře Václava Serbuse a jeho ženy Žofie. Za rok po svatbě se jim v Libořezích č. p. 11 narodil syn Josef (*1790). Po jeho narození se Tomáš Pivec s rodinou přestěhoval na hranické pozemky a začal stavět chalupu č. 16. Na konci roku 1792 se Pivcovým narodil syn Martin, který zemřel ve třech letech. Není více toho, co o Tomáši Pivcovi psát, protože zemřel 26. prosince 1794 na horečku v chalupě č. 15 ve stáří 46 let. Tomáš Pivec – nabyvatel prvního ze tří „životů“ z pachtu na půdu v hranicích – prožil na Hranicích asi jen dva roky. Pár dní po jeho smrti přišel na svět jeho pohrobek František (5. ledna 1795), který se ani konce ledna nedožil.

Zápis z matriky zemřelých, Hranice, 1794

Pivcův rod vymřel docela

Ze tří Pivcových dětí (od Tomáše a Voršily) zbyl jen syn Josef. Ten v roce 1811 sloužil v Údolí (Niederthal) a Holzparhofu a v roce 1814 v novohradském klášteře. Pak se úplně z knih vytratil. Byl by jediný nositel rodového příjmení Pivec na Hranicích.

Chalupa č. 16 – U Címlů (Zimmelů)

Vdově Voršile nezbylo nic jiného, než se znovu vdát – jak už to bývalo zvykem. Měla syny Josefa a Martina a potřebovala muže do tříživotního (teď už jen dvou) pachtu. V červnu 1795, tedy asi pět měsíců po úmrtí Tomáše Pivce, se jako 30letá vdova provdala za 22letého Matěje Zimmela (*1773) z Tuště (něm. Schwarzbach). Dočkali se spolu čtyř dětí: Franz (*1796), Anna (*1798), Mariana (*1800), Albert (*1803). Jediným pokračovatelem rodu, který začal hospodařit v chalupě č. 16, byl nejstarší syn Franz. Rodiče Matěj a Voršila Zimmelovi zemřeli poměrně brzo. Voršila už v roce 1813, kdy jí bylo 49 let a Matěj jen o rok později, kdy mu bylo asi čtyřicet let. Oba zemřeli na vodnatelnost.

Franz Zimmel

Franz se narodil 9. dubna 1796 v chalupě č. 15 a když se v roce 1814 stal sirotkem, bylo mu jen osmnáct let – podle tehdejších měřítek byl nezletilý. Byl jistým dědicem chalupy a pachtu, musel se oženit. Už v srpnu 1816 se oženil s dcerou hranického kováře Franze Maxy, která s rodiči žila ve vedlejší chalupě č. 17. Kateřina se Maxovým narodila ve Staňkově, Franze Zimmela si vzala ve 23 letech a porodila mu deset dětí.

Hranice č. p. 16, snímek z roku 2021

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*